طراحی معماری دیتا سنتر (ToR Vs. EoR)

بدون ديدگاه

بررسی Top-of-Rack در مقابل End-of-Rack

اتصال سوئیچ ها و تضمین انتقال داده موارد پایه ای هستند که در هنگام طراحی معماری دیتا سنتر باید در نظر گرفته شوند. امروزه مراکز داده به سمت دستگاه های به اندازه ۱RU و ۲RU شیفت پیدا کرده اند، بنابراین قرار دادن سوئیچ های به اندازه ۱RU و ۲RU در رک های به همان اندازه قبلی می تواند به طور قابل توجهی اشغال فضا و کابل کشی را کاهش دهد. در حال حاضر Top of Rack (ToR) و End of Row (EoR) دو طراحی زیرساخت رایج برای دیتا سنترها می باشند. در این مقاله به مقایسه این دو رویکرد طراحی می پردازیم.

ToR چیست؟

رویکرد ToR به قرار دادن سوئیچ های اکسس شبکه (network access switch) در بالای رک سرور (server rack) اشاره دارد. در این روش سرورها به طور مستقیم به سوئیچ های Access متصل می شوند. هر server rack دارای یک یا دو سوئیچ access می باشد. سپس تمامی سوئیچ های Access به aggregation switch داخل یک رک متصل می شوند. لازم به ذکر است که تنها لازم است تعداد کمی از کابل ها از رک های سرور به aggregation rack متصل شوند.

EoR چیست؟

در معماری EoR، هر سرور در هر رک مستقیما به aggregation switch متصل می باشد و نیاز به استفاده از سوئیچ های داخل هر رک را حذف می کند. این رویکرد تعداد دستگاه های شبکه را کاهش می دهد و بهره برداری از پورت های شبکه (port utilization) را بهبود می بخشد. اگرچه تعداد بالایی کابل برای کابل کشی افقی (horizontal cabling) نیاز می باشد. همراه با رویکرد EoR رویکرد دیگری به نام MoR (Middle of Row) وجود دارد و بزرگترین تفاوت آن این است که در این رویکرد سوئیچ ها در وسط رک قرار می گیرند و طول کابل کاهش پیدا می کند.

مقایسه بین ToR و EoR

مزایا:

در رویکرد ToR تمامی سرورها به سوئیچ های داخل رک خود متصل می شوند و به همین دلیل هزینه کابل کشی پایین می آید و کابل های کمتری بین سرورها و رک شبکه قرار می گیرند و از آنجایی که کابل کمتری نصب می شود مدیریت کابل ها خیلی بهتر انجام می شود و تکنسین ها می توانند به راحتی کابل اضافه یا حذف نمایند. در رویکرد EoR از آنجایی که لازم نیست در هر رک سوئیچ وجود داشته باشد بنابراین تعداد device ها کاهش پیدا می کند و به همین دلیل فضای رک کمتری در این معماری نیاز می باشد. از طرف دیگر وجود تجهیزات کمتر در دیتا سنتر نیاز کمتری به سیستم خنک کننده را منجر می شود و در نتیجه از انرژی برق کمتری استفاده خواهد شد.

محدودیت ها:

برای هر دو رویکرد محدودیت هایی وجود دارد که به شرح هر کدام می پردازیم. در رویکرد ToR، اگرچه کابل ها کاهش پیدا می کنند اما تعداد رک ها و در نتیجه نیاز به فضای بیشتر برای نصب آن ها افزایش پیدا می کند و مراقبت بیشتری برای مدیریت سوئیچ ها نیز نیاز می باشد. در رویکرد EoR، راندمان ترافیک در لایه ۲ از رویکرد ToR کمتر می باشد. دلیل آن اینست که هنگامی که دو سرور در یک رک و یک VLAN (virtual local area network) بخواهد با هم ارتباط برقرار کنند، ترافیک اول به aggregation switch می رود. از آنجایی که تعداد سوئیچ کمتری در معماری EoR استفاده می شود، کابل بیشتری بین رک ها نصب می شود که ریسک ایجاد مشکل در کابل ها را افزایش می دهد و همچنین برای مدیریت کابل ها نیاز به تکنسین های ماهر می باشد.

نحوه آرایش فیزیکی در دو معماری ToR و EoR :

آرایش فیزیکی ToR :

اولین چیز در این رویکرد سوئیچ های Access به صورت redundant می باشند که معمولا از دو سوئیچ high-speed و مجزای ToR تشکیل می شود که به شبکه Core متصل می باشند. سرورها به سوئیچ های Access که داخل هر رک قرار دارند متصل می شوند. مورد بعدی link aggregation بین سرور و تجهیزات ToR می باشد. لازم به ذکر است که دو سوئیچ ToR در یک Virtual Chassis قرار دارند. سرورها می توانند به هر دو سوئیچ مستقر در بالای رک از طریق تکنولوژی link aggregation متصل شوند.

آرایش فیزیکی EoR:

در این معماری معمول است که تمامی سرورها به رک سوئیچینگ که در انتهای ردیف قرار دارد متصل می شوند به همین دلیل آن را End-of-Row می نامند. برای پشتیبانی سیم کشی موجود می توانید Virtual Chassis نیز مستقر نمایید.

نتیجه گیری

ToR و EoR دو طراحی رایج معماری دیتا سنترها می باشند. انتخاب رویکرد صحیح می تواند راندمان و کارایی مرکز داده را افزایش دهد. این مقاله نگاهی کلی از این رو روش را ارائه می دهد. امیدواریم که بتوانید مرکز داده خود را با یک معماری مطلوب بسازید. همچنین می توانید از بهترین مشاوران طراحی گروه itland استفاده نمائید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل فرمائید.

Admin bar avatar

حنیف فرحناک

- کارشناس ارشد شبکه
- مشاور فناوری اطلاعات در سازمان ها
- متخصص استقرار آموزش الکترونیکی در سازمان ها
- متخصص تولید محتوا
- متخصص نصب و راه اندازی سامانه های مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS)
- متخصص نصب و راه اندازی انواع پلتفرم های تحت وب
- متخصص نصب و راه اندازی انواع سامانه های کلاس مجازی (Virtual Class) و وب کنفرانس

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.