گروه ITLAND با بهره گیری از نیروهای مجرب با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه تولید دوره های آموزش الکترونیکی مبتنی بر وب، آمادگی طراحی، ساخت و تولید هرگونه دوره محتوای آموزشی برای دانشگاه ها، موسسات و مراکز آموزشی، و سازمان ها دارا می باشد.

از نظر استاندارد می توان دوره های آموزش الکترونیکی را به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 • دوره های دارای استاندارد: استانداردهای متنوعی جهت تولید محتوای آموزشی تحت وب و اینترانت تدوین شده اند. معروف ترین استاندارد در تولید دوره های آموزش الکترونیکی،SCORM می باشد که توسط اکثر سیستم های LMS و LCMS پشتیبانی می شود. ویژگی اصلی دوره های استاندارد الکترونیکی، قابلیت انتقال آنها از یک سامانه LMS به سامانه دیگر (در صورت پشتیبانی از استاندارد در سامانه مقصد) می باشد.
 • دوره های فاقد استاندارد: این گونه دوره ها از استاندارد خاصی تبعیت ننموده و صرفاً می توان آنها را بر روی بستر وب و یا در قالب فایل هایی بر روی سامانه های LMS و LCMS بارگذاری نمود.

از نظر نوع محتوای آموزشی، می توان دوره های آموزش الکترونیکی را به سه دسته عمده به شرح زیر تقسیم بندی نمود:

 • دوره های استاتیک: این دوره ها عموماً شامل متن ها، تصاویر، ویدئوها و صداها بوده و در حین گذراندن دوره، هیچ گونه تعاملی با مخاطب دوره وجود ندارد.
 • دوره های تعاملی: در این گونه دوره ها، جهت تفهیم موثر و کارای مطالب و مفاهیم دوره به مخاطبین، عمدتاً از سناریوهای تعاملی با کاربر استفاده می گردد. به این صورت که با استفاده از ابزارهای برنامه نویسی در تولید دوره، سناریوهایی تدوین می گردد که مخاطب وارد آن سناریو شده و با طی مرحله به مرحله آن، درک هرچه بیشتری از مفهوم مورد نظر طاح خواهد داشت.
 • دوره های شبیه سازی: این گونه دوره ها عمدتاً جهت آموزش نرم افزارهای تخصصی به مخاطبین و دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرند و هزینه برترین نوع دوره ها می باشند؛ زیرا تمامی ابزارها، قابلیت ها و منوهای نرم افزار مورد نظر باید داخل دوره و توسط ابزارهایی نظیر فلش، Camtasia، Lectora، Adobe Captivate، Adobe Animate و غیره شبیه سازی شده و مخاطب بتواند در محیطی مجازی کلیه قابلیت های یک نرم افزار را فرا گیرد.
 • آزمون های ارزش یابی: در هر یک از انواع دوره های فوق می توان ارزشیابی های مختلفی از مخاطبین دوره به عمل آورد. این گونه ارزشیابی ها می توانند به صورت سوالات تشریحی، چند گزینه ای و غیره طراحی گردند و در پایان هر مرحله، نمره کسب شده توسط کاربر را ثبت و گزارش نمایند.

گروه ITLAND با توجه به تجربه مفید کارشناسان خود در زمینه تولید محتوای الکترونیکی، آماده تولید هر نوع دوره آموزش الکترونیکی مبتنی بر استانداردهای آموزش الکترونیکی می باشد.

متدلوژی های جدید در طراحی محتوای آموزشی

الگوی یادگیری مبتنی بر Micro Learning یک فرآیند دائمی یادگیری است که در آن اهداف آموزشی که بیشتر جنبه کاربردی دارند تعریف می شوند و بر اساس این اهداف آموزشی محتوا تدوین می گردد. محتوای تولید شده بر اساس سیاست های یادگیری تدوین شده در بسته های کوچک چند دقیقه ای تقسیم می شوند. طراحی این بسته ها به گونه ای است که هر یک مفهوم مشخصی را به فراگیر انتقل می دهند و از کنار هم قرار گرفتن این بسته ها اهداف تعریف شده محقق می گردد.

این الگوی آموزشی دارای مزایای زیر است:

 • انتقال مفاهیم در حداقل زمان و به ساده ترین شکل ممکن میسر می شود.
 • زمان لازم برای استفاده از یک بسته آموزشی به گونه ای است که فراگیر می تواند به راحتی در بین زمان های کاری خود نیز از آن استفاده کند.
 • در این الگو، استمرار یادگیری به سهولت میسر می شود و یادگیری به صورت یک رفتار در فراگیر شکل می گیرد.
 • هر بسته یادگیری یک بسته کوچکتر یادآوری دارد که به صورت مدون و طبق تقویم یادگیری برای فراگیر نمایش داده می شود تا تثبیت مفاهیم به این شکل فراهم شود.
 • بسته های یادگیری با استفاده از همه رسانه ها و راه های انتقال اطلاعات به خصوص موبایل و شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترس خواهد بود.
 • نیازی به صرف زمان برای گذراندن دوره های حجیم و کارگاههای زمان بر نیست.

هم اکنون شرکت ایپنا با همکاری شرکای تجاری خود در هلدینگ راهبران، در حال فراهم نمودن زیرساخت های نرم افزاری جهت پیاده سازی این الگوی آموزش الکترونیکی در بسترهای وب و موبایل می باشد.